DiskStation od Synology není jen o zálohování dat. Přinášíme přehled jeho nejužitečnějších programů

Nedávno jsme vám představili domácí cloudové řešení DiskStation® DS223 od společnosti Synology. V minulosti NASky sloužily účelu, který přímo předurčuje jejich označení Network Attached Storage, tedy úložiště připojené na síť. Vysoký výkon v podobě moderních procesorů a většího množství paměti u Synology vedl k tomu, že začala vznikat hromada programů, které je možné provozovat přímo v samotné NASce. 

Základní sadu těchto programů, u Synology jim říkají balíčky, se automaticky nainstalují přímo s operačním systémem Disk Station Manager (DSM). Některé další Vám budou doporučené po prvním spuštění. Hromadu dalších si poté můžete nainstalovat sami, a to pouhým kliknutím na ploše DSM, kde ve složce Centrum balíčků najdete okolo stovky různých programů. Komu by to i tak bylo málo, ten si může instalovat balíčky stažené z internetu. Jen pozor, jak už to při instalaci z neoficiálních zdrojů bývá, i tady je riziko, že si do NASky nainstalujete vedle šikovného programu také nějakou internetovou hrozbu. Proto pozor na to, odkud programy budete instalovat. 

My jsme pro vás předvybrali takzvané “must have” programy, které jsou hlavním důvodem k pořízení DiskStation® DS223 nebo jiné NASky od Synology, a které by si měl povinně nainstalovat snad každý. Pojďme na to!

File station je asi nejdůležitější program, protože umožňuje přístup k uloženým souborům, vytváření složek nebo nahrávání souborů dalších. Stejně tak je odsud možné sdílet data dalším uživatelům nebo sdílet soubory či složky veřejně bez nutnosti uživatelského účtu..

Mediální server je program, který zapne službu, díky které můžete snadno přehrávat hudbu, videa a nebo zobrazovat fotografie na dalších zařízeních jako je televize, audio systém, tablet či telefon.

Synology photos je jedním z hlavních a nejdůležitějších programů vlastního cloudu. Po instalaci se spustí služba, díky které se snadno můžete dostat ke svým fotkám. Stačí jen otevřít prohlížeč nebo si stáhnout bezplatnou aplikaci pro iOS nebo Android, vyplnit přihlašovací údaje a je to. Samozřejmostí je možnost automatického ukládání fotografií z telefonu přímo na cloud, stejně tak i vlastní soukromý prostor pro každého jednoho uživatele.

Audio Station je ideální alternativou pro streamovací služby jako je YouTube Music, Spotify, Deezer nebo Tidal. Díky tomuto programu si ze své hudební sbírky uděláte vlastní hudební server, ke kterému se pohodlně připojíte z libovolného webového prohlížeče nebo samostatné mobilní aplikace DS audio.

Antivirus essentials je balíček, který pomůže se zabezpečením. Na NASku je možné nahrávat soubory třeba i z mobilu nebo nezabezpečeného počítače a tak je záhodno obsah úložiště pravidelně kontrolovat proti virům a jiným hrozbám. A právě o to se postará Antiviru essentials, který provede kontrolu na vyžádání uživatele nebo třeba i v pravidelných intervalech.

Plex Media Server je jeden z balíčků, který není k nalezení v Centru balíčků, přitom je ale velmi důležitý a proto bychom jej doporučili nainstalovat. Plex prohledá Vaši sbírku filmů a  seriálů (ale i hudby) a doplní k nim správné oficiální názvy, náhledové obrázky, informaci o hercích, žánrech a hromadu dalších informací. Vy následně z mobilní aplikace můžete procházet nádherně seřazenou sbírkou filmů a ty si pouštět jak z mobilu, tak z jakéhokoliv webového prohlížeče. A ani nevadí, pokud je film větší nebo ve velkém rozlišení. Synology a Plex se postarají o překódování do datově méně náročné podoby a film tak pojede i na zařízení, které má menší výkon nebo pomalejší připojení.

Download Station je webová aplikace, která umožňuje stahování souborů z internetu. Pokud tak stahujete větší množství dat, nemusíte mít zapnutý počítač, který baští 100 wattů nebo klidně i více. Prostě jen otevřete prohlížeč, vyberete odkazy na YouTube videa, torrent nebo vložíte odkazy z jiných webů a DiskStation soubory sám stáhne a v případě archivů je rovnou i rozbalí na vybrané místo.

Cloud sync je, jak už název napovídá, záloha dat z cloudu. Spousta lidí historicky používá některý z veřejných cloudových řešení jako je třeba Dropbox nebo Google Drive. Chápeme to, přece jen jsou to šikovní pomocníci na úschovu dat nebo sdílení. I tato data je ale třeba zálohovat, protože i o ně je možné velmi snadno přijít. A proto je tu Cloud sync, který zajistí průběžnou zálohu dat, aniž by se člověk musel o cokoliv starat.

Nakonec jsme si nechali Drive Client, což je další ze zálohovacích programů, který se ovšem neinstaluje do NASky ale přímo do počítače. Jeho hlavní úlohou je zálohování souborů v počítači přímo do DiskStationu. Stačí jen vybrat konkrétní složky popřípadě i celé disky a nastavit jestli chcete zálohy vytvářet ihned po změně nebo v jen v pravidelných intervalech a poté už se o svá data nemusíte bát. O tom, jak zálohování funguje, si řekneme v příští části našeho seriálu.