ExpressVPN aneb jak si zabezpečit datové připojení

Banky a další instituce nám radí, abychom při online přístupu k jejich službám využívali bezpečné internetové připojení. To znamená, abyste byli na síti T-Mobile nebo na vaší domácí WiFi. Jsou ale i situace, kdy takovou možnost nemáte, v dané chvíli se hodí připojení pomocí virtuální privátní sítě známé pod zkratkou VPN, která vám vytvoří zašifrovaný tunel do internetu.

I kdyby tak někdo náhodou zachytil vaše data, nic z nich nevyčte. Při použití sítě VPN se vaše údaje o navštívených internetových stránkách, e-maily, hesla a další data budou zobrazovat jen jako změť nesmyslných znaků. Nikdo nepovolaný tak nepozná, zdali se na webu díváte do svého online bankovnictví, prohlížíte rodinné fotky nebo koukáte na poslední díl Ordinace v růžové zahradě.

Celé to pak funguje velmi jednoduše, sami jsme pro vás vyzkoušeli službu ExpressVPN.

K připojení stačí do telefonu stáhnout stejnojmennou bezplatnou aplikaci. Následně telefonem budete dotázáni, zdali chcete vytvořit VPN profil, což můžete potvrdit, protože to vás ještě nepřipojí.

Samotná aplikace je velmi jednoduchá. Jen si vyberete zemi, za kterou schováte svoji identitu a stisknete tlačítko Připojit. Můžete si vybrat klidně Českou republiku nebo i téměř kteroukoliv jinou zemi, protože ExpressVPN má více jak 3200 serverů v 90 zemích. To je obzvlášť důležité proto, abyste měli rychlý přenos dat odkudkoliv a kamkoliv na světě. Vy se totiž připojujete do dané země, která vše anonymizuje a následně zajišťuje komunikaci s aplikací nebo serverem, ke kterému se připojujete.

Vyzkoušeli jsme připojení do různých zemí Evropy i světa a připojení bylo vždy velmi rychlé a stabilní. Samozřejmě se o něco zvýšila odezva, ale to je dáno fyzickou vzdáleností od místa, ke kterému se připojujete. Když náhodou VPNku nebudete potřebovat, stačí opět jen otevřít aplikaci a stiskem ikony připojení ukončit. ExpressVPN můžete stejně tak používat i na vašem počítači – fungování je zde úplně stejné. Stačí jen nainstalovat, vybrat zemi a zapnout.

VPNky jsou velmi šikovný nástroj pro skrývání vašich online aktivit, ale i k získávání informací, které vláda nechce zpřístupnit, a proto jsou v některých zemích nelegální, zakázané nebo omezované. Asi hned tušíte, kde to asi bude – Rusko, Čína, Turecko a řada nedemokratických zemí. Proto si před vycestováním ověřte, zdali neděláte něco nezákonného. Když si službu objednáte na rok, pak vás měsíčně vyjde na cca 150 korun. To je za internetové bezpečí vcelku férová cena.

Aplikace ExpressVPN najdete na Google Play a App Store.