Bojujeme se šmejdy. Přidejte se, odhalte je a získejte 1000 Kč

Šmejdi už nejsou jen potulní prodejci, ale stále častěji se objevují internetové stránky a mobilní aplikace, které po vás vyžadují telefonní číslo. Když ho zadáte a následně potvrdíte SMSku, která vám přijde, nedostanete žádný slevový kód ani jiné bonusy, ale upíšete se k tomu, že vám každý týden strhnou stovky korun až tisícovku z vašeho vyúčtování nebo kreditu.

Těchto případů rychle přibývá a jsou stále sofistikovanější, dokonce jsou zaznamenány případy, kdy mobil bez vědomí uživatele odeslal potvrzující SMSku. Hrozí, že budou okradeni i ti, kteří bývají obvykle více ostražití.

My jsme se rozhodli udělat na tyhle šmejdy zátah a odhalit je, aby nemohli dál škodit a tahat z lidí peníze. Proto potřebujeme vás, jen ve spolupráci s vámi dokážeme odhalit větší množství šmejdů, upozornit na jejich nekalé praktiky ostatní a v konečném důsledku je zakázat.

Narazili jste na šmejda? Nahlaste nám ho přes jednoduchý formulář. Pokud bude hrozba oprávněná a unikátní (tzn. nebyla nahlášena někým dříve), tak obdržíte odměnu v podobě voucheru v hodnotě 1000 Kč na Alza.cz.

Jak poznat šmejda?

Jde o stránku nebo mobilní aplikaci, která:

1. Vyžaduje pouze telefonní číslo, i když by jej vůbec neměla potřebovat (např. když je možnost to stejné poslat e-mailem nebo když se jedná o službu, která je inzerována jako bezplatná, například stažení aplikace).

2. Aplikace/služba se vydává za něco jiného, než ve skutečnosti je a liší se od původního popisu. Velmi častým případem je, že se aplikace vydává za blokovač reklam v telefonu, ale ve skutečnosti se jedná o přístup do webového portálu hry apod.

3. Nezmiňuje, že byste za SMSku něco měli platit.