TikTok prý na děti působí jako cukr

Již dlouho se ví, že sociální sítě mají jistý dopad na mysl lidí. Podle nedávné zprávy Wall Street Journal u dětí negativně ovlivňují pozornost, a to hlavně čínská sociální síť TikTok. Souvislost mezi ADHD (poruchou pozornosti s hyperaktivitou) a časem stráveným u obrazovky je údajně sporná, nový výzkum ale naznačuje, že krátká a rychlá videa částečně nesou vinu na problému zapojit se do dlouhodobějších aktivit.

Skeny magnetické rezonance odhalily, že na videích vzniká závislost a někteří uživatelé nedokážou kontrolovat, kdy se sledováním přestat.

„TikTok je stroj na dopamin. Pokud chcete, aby děti dávaly pozor, musí si to procvičovat,“ uvádí doktor John Hutton. Podobně jako každá sociální síť, tak i TikTok využívá k doporučování obsahu algoritmus, který pracuje hlavně s daty o čase sledování jednotlivých videí.

Jak tedy děti od sociálních sítí a elektroniky odtrhnout? Dá se třeba nastavit časová hranice pro používání zařízení nebo konkrétní aplikace. Samotný TikTok kupříkladu umožňuje rodičům vytvořit si účet a propojit ho s dětmi, následně tak mohou nastavit limit sledování. Dále se nabízí třeba aplikace jako Google Family Link, případně nastavení limitů přímo v nastavení zařízení.

Zdroje: New York Post