Nový nástroj od DuckDuckGO zabraňuje sledování uživatelů

Každý váš pohyb na internetu je sledován trackery, které využívají data k lepšímu cílení reklamy nebo je prodávají dalším subjektům. Možná si vzpomenete na kauzu z ledna, kdy vyšlo najevo, že tato data kupuje i americká vojenská kontrarozvědka.

Sledování se netýká jen návštěvy webů, probíhá i na úrovni mobilních aplikací. Podle DuckDuckGO obsahuje trackery 96 % všech populárních mobilních aplikací. Poslední dobou se ale začíná trend obracet. Ne že by společnosti jako Facebook nebo Google začaly upouštět od sledování uživatelů, spíše se objevují nástroje a opatření, které takovému sledování zamezují. Příkladem je App Tracking Transparency od Applu nebo novinka App Tracking Protection od DuckDuckGo.

Zdroj: DuckDuckGOZdroj: DuckDuckGO

Nástroj je zakomponován do již existující aplikace, která slouží primárně jako privátní prohlížeč. Pokud si štít proti sledování zapnete, aplikace poběží na pozadí a díky mechanismu na bázi VPN odstřihne trackery od internetu. Jedná se nicméně o lokální VPN síť, takže se nemusíte bát, že by vaše data putovala kdovíkam. V apce naleznete také statistiky a stručný report o tom, které apky a služby obsahují trackery.

Novinka se zatím testuje, takže pokud byste si ji chtěli vyzkoušet, musíte se přihlásit do bety. Formulář najdete v sekci nastavení (Settings).

Zdroje: DuckDuckGo