Aplikace Najít od Applu vás upozorní, že jste sledováni
Aplikace Najít od Applu slouží nejen k lokalizaci ztraceného mobilu nebo sluchátek, ale můžete ji využít také ke sdílení vlastní polohy s rodinou nebo přáteli. Jak prozradila betaverze iOS 14.5, brzy budeme přes tuto apku moci vyhledávat i libovolné předměty – s největší pravděpodobností za pomoci zatím neoznámených AirTagů. Jedná se o nenápadné lokátory, které můžete umístit do peněženky, na klíče nebo na jakoukoliv jinou věc, o které chcete mít přehled. Anebo na člověka, čímž se dostáváme k hlavnímu sdělení tohoto článku.

Pár uživatelů, kteří testovali betu iOS, si všimlo nové funkce v aplikaci Najít s názvem Item Safety Alerts, která má za úkol ochránit majitele telefonu před sledováním. Jakmile telefon detekuje nějaké sledovací zařízení, které neustále kopíruje vaši polohu, ale není zaregistrováno ve vaší aplikaci Najít, tak vás varuje pomocí notifikace. Takovým zařízením může být tag, ale i klidně mobil.
 

Případy sledování lidí pomocí takovýchto lokátorů jsou celkem běžné. V roce 2016 například média informovala o případu vítězky jedné americké soutěže krásy, jíž stalker schoval lokátor Tile do kabelky a pak ji sledoval na každém kroku. Nepřekvapí tedy, že funkce Item Safety Alerts bude zapnutá automaticky.