Nové emoji v iOS propagují mimo jiné sluchátka AirPod Max
Součástí aktualizace iOS na verzi 14.5 bude nová sada emoji. Smajlíky už jsou k dispozici v betaverzi aktualizace (beta 2). Do beta programu se může přihlásit každý uživatel iPhonu na speciální stránce Applu.

Formálně přibylo 217 nových emoji, většinou jde ale o nové variace již existujících smajlíků. Uživatelé získají větší možnosti při volbě pohlaví, vousů nebo třeba tónu pleti. Skutečně nových emoji je jen pět: vydechující smajlík, smajlík zahalený v kouři (mlze), smajlík se spirálami místo očí, srdce v ohni a srdce ovázané obvazem (zlomené srdce).
 

Smajlíky navrhuje sdružení Unicode Consortium. Výslednou podobu mají na svědomí ovšem autoři jednotlivých operačních systémů. Někdy se tak může stát, že stejný smajlík na iPhonu může mít kvůli odlišnému designu jiný význam než stejný smajlík na Androidu. Možná si vzpomenete na kauzu se smajlíkem značícím pistoli, kterou postupně někteří designéři přemalovali na stříkací pistolku.

Podobná situace se odehrává i ve zmiňovaném updatu. Apple využil situace k úpravě designu starších smajlíků se sluchátky, horolezcem a injekční stříkačkou. Sluchátka upravil po vzoru AirPod Max, horolezci přidal helmu a z injekční stříkačky odstranil krev. Ukazuje se totiž, že poslední dobou ji lidé používají v souvislosti s vakcínou na Covid-19.