​Microsoft chce mobily nabíjet paprskem světla

​Microsoft chce mobily nabíjet paprskem světla

22. 1. 2015

Od aplikací trochu odbočíme k samotným mobilním telefonům a k problému, který pálí nás všechny – nabíjení. V podstatě všichni musíme telefon píchnout do nabíječky (a nezapomenout nabíječku strčit do zásuvky). Na světě sice jsou řešení bezdrátového nabíjení, ale kdo z nás ho má? Jen pár šťastlivců s nejnovějšími mobily. Nicméně, než se bezdrátové nabíjení masivně rozšíří, může už existovat lepší a efektivnější způsob napájení – třeba takové nabíjení paprskem světla.

Nejde však o to, že byste telefon položili na stůl a on by se nacucal energií, která k vám do bytu prolézá oknem, přes žaluzie, rolety a záclony. Microsoft pracuje na technologii, která dokáže rozpoznat telefon ležící na vašem pracovním stole a na ten pak zamíří speciální tok světla, jenž telefon nabije. Bez nějaké další vychytávky se tak nabíjení mobilu neobejde. Jenom nepůjde o klasickou nabíječku, ale bude to nabíjecí lampička.


Systém AutoCharge je možný díky tomu, že se zlepšuje technologie solárních panelů. Myslíme jejich výkonnost (přeměna světla na elektřinu už není tak ztrátová jako v minulosti) a fakt, že mohou být v podstatě průhledné (a překrývat tak celý displej telefonu). AutoCharge je však stále ve stádiu prototypu (o sledování polohy telefonu se stará pohybový senzor Kinect od herní konzole Xbox), ale již nyní se autoři projektu dušují, že dokáží telefon nabít stejně rychle jako klasickou nabíječkou.

Zdroj: IEEE Spectrum, VentureBeat, Microsoft Research

Čtěte také

Sleduje mě nebo ne? Na Instagramu to teď zjistíte snadněji

Sleduje mě nebo ne? Na Instagramu to teď zjistíte snadněji

Aplikace Před hodinou

Aktualizace Instagramu se nesou) ve znamení nových zábavných filtrů. Přinejmenším poslední měsíce. Čas od času se ale objeví i nová...

Je libo zelený přeliv? Aplikace Teleport změní barvu obličeje i pokožky

Je libo zelený přeliv? Aplikace Teleport změní barvu obličeje i pokožky

Aplikace Včera

Uvažovali jste někdy o kompletní změně image? Změnit účes, obarvit si vlasy, změnit styl oblékání, nabarvit kůži nazeleno…...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail