Úvod Novinky Mobilní aplikace pomáhají zlepšit naše města. Data sdílí Uber nebo Strava

Mobilní aplikace pomáhají zlepšit naše města. Data sdílí Uber nebo Strava

Mobilní aplikace pomáhají zlepšit naše města. Data sdílí Uber nebo Strava
Společnost Uber se snaží napravit svojí pošramocenou reputaci a chce pomoci vybudovat lepší města. Populární aplikaci na sdílenou jízdu v poslední době postihlo několik skandálů. Nejdříve šlo o špehování novinářky, která společnost Uber nešetřila v jednom ze svých textů, posléze kreditu společnosti nepomohlo, když si během teroristického útoku pobočka v Sydney znásobila poplatky (po vlně rozhořčení na internetu vozy Uber jezdily zcela zdarma).

Aplikaci Uber stahujte zde!

Co má tedy Uber v plánu? Svoje data hodlá poskytnout městu Boston, aby mohlo lépe fungovat a rešit výstavbu. Uber má statistiky o každé jízdě. Ví odkud a kam se jelo, jakou rychlostí, jak dlouho to trvalo… Tohle všechno jsou podstatné údaje pro městské plánování. Boston tak uvidí, kde je provoz větší, kde naopak menší. Podle získaných dat pak upraví městské zóny, vybuduje nová parkoviště, případně postaví nebo zastávky hromadné dopravy.
 

Všechna poskytnutá data mají být samozřejmě zcela anonymní. Nebudou obsahovat přesné adresy, ale jenom oblasti, kde zákazník nastoupil či vystoupil. Ačkoliv jde zatím jenom o Boston, není důvod, aby jeho postup nenásledovala další města, kde Uber funguje (limuzíny od Uberu jezdí i v Praze). Předchozí řádky tak jsou zajímavým důkazem toho, jak nám mobilní aplikace pomáhají a jak ovlivňují náš život. Uber přitom není první, kdo podobná data poskytuje.

Aplikaci Strava stahujte zde!

Populární fitness tracker Strava například sleduje, kam chodí obyvatelé měst běhat, případně kudy jezdí na kole. Sesbíraná data pak pomohou městským úřadům při plánování cyklostezek. Údaje, které Strava sbírá, můžete v omezené podobě vidět na webu. Stránka labs.strava.com/heatmap vám zobrazí tzv. heatmapu, kde vidíte jednotlivé trasy odlišené barvou podle toho, jak moc jsou používané. Data jsou přitom k dispozici z celého světa včetně ČR nebo SR. 

Zdroj: Uber, vlastníČtěte také:

Komentáře