Čárový kód je tady 40 let. Dneska jej přečte i mobil

Čárový kód je tady 40 let. Dneska jej přečte i mobil

29. 6. 2014

Tenhle týden slavil čárový kód čtyřicáté narozeniny – přesně 26. června. Poprvé byl totiž použit v městečku Troy ve státě Ohio a byl umístěn na balíčku žvýkaček Wrigley’s. Ten nyní najdete v jedné z budov Smithsonian Institute v Americe. U nás byl první čárový kód sejmut až o dvacet let později – v roce 1985 v Domu elegance. Tou dobou to bylo jediné místo, kde se tenhle výstřelek moderní techniky dal použít. Z dnešního pohledu, kdy dokáže čárový kód přečíst každý mobilní telefon, to vypadá až úsměvně. Samotný patent na čárový kód byl přitom zapsán už v roce 1952!

A jaké aplikace s čárovým kódem pracují a k čemu ho používají? Pokud odhlédneme od nákupních služeb jako je například TESCO: Potraviny online, s níž si můžete oscanovat potraviny v ledničce a jednoduše tak vytvořit nákupní seznam, jde hlavně o naše zdraví. Pokud máte v mobilu aplikaci Nutriatlas, stačí sejmout čárový kód nějaké potraviny a okamžitě o ní zjistíte všechny podrobnosti. A to i včetně škodlivých látek. A pokud nějaká potravina chybí, můžete jí sami přidat, ačkoliv vyplnit dobře celý formulář, to chvíli zabere.
 
Na podobném principu fungují i Éčka v potravinách – aplikace vede databázi éček, která mohou být dobrým sluhou, ale i velmi zlým pánem. Éčka se starají jak o výdrž potravin, tak jejich barvu či chuť. Určitě se tedy vyplatí zjistit si, který z emulgátorů obsahuje zrovna potravina, kterou držíte v ruce. A v tomhle případě není nic jednoduššího, než sejmout čárový kód. Aplikace také rozliší, jestli jsou dané látky vhodné pro vegetariány nebo alergiky. Zároveň také obsahuje stupnici nebezpečnosti daného éčka.

Čtěte také

5 důvodů, proč budete Huawei Mate 10 Pro-klínat

5 důvodů, proč budete Huawei Mate 10 Pro-klínat

Vychytávka Včera

Na podzim dorazil do prodeje nový flagship mobil od čínského Huawei. Na telefon se na internetu strhla samá chvála, nicméně je důležité...

Podíl mobilů s nejnovějším Androidem roste, nejrozšířenější je stále verze z roku 2015

Podíl mobilů s nejnovějším Androidem roste, nejrozšířenější je stále verze z roku 2015

Různé 12. 12. 2017

Google aktualizoval statistiky distribuce systému Android. Data vycházejí z návštěv obchodu Google Play za posledních sedm dní. Na...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail