Apple ukázal iOS 8. Srovnávají ho s Androidem

Apple ukázal iOS 8. Srovnávají ho s Androidem

3. 6. 2014

V pondělí večer proběhla akce zvaná WWDC, na které společnost Apple představila svoje novinky. Jednalo se o nový operační systém OS X Yosemite pro Mac a nový iOS 8 pro mobilní zařízení. Myšlenka celé prezentace by se pak dala shrnout tím, že se Apple snaží tyhle dvě platformy více propojit. Na Macu tak můžete zvednout příchozí hovor z telefonu a pokud na něm začnete nějakou práci, můžete v ní pokračovat na svém iPadu či iPhonu.

 
Samotný iOS 8 pak disponuje celou řadou zajímavých vylepšení. Po dvojitém stisku buttonu home vám nyní nevyjede pouze seznam puštěných aplikací, ale i jména dostupných kontaktů. Stejně tak můžete z notifikace o nově přijaté zprávě okamžitě odpovědět – stačí jenom notifikaci „stáhnout“ směrem dolů. I práce s mailovým klientem je jednodušší a založená na gestech. Posunutím mailu do strany jej například jednoduše smažete.
 
Komunikace se týká i nová klávesnice s technologií QuickType, která vám bude nabízet slova nejen podle toho, co píšete, ale komu to píšete (zatím ale bez CZ podpory). Nově také iOS podporuje klávesnice třetích stran. Hlasová asistentka Siri bude umět používat Shazam, takže vám řekne, jaká písnička právě hraje, případně vám nabídne její zakoupení v rámci iTunes. Změnou pak prošel i systém iCloud, který změnil finanční politiku a nabídne vám 20 giga prostoru za dolar měsíčně, případně 200 giga za pět dolarů.
 
Navíc, přes iCloud můžete posílat mailem objemnější přílohy, případně automaticky ukládá všechny vaše fotky, takže k nim máte přístup odkudkoliv. Apple tak vzal funkční modely z aplikací jako je například Dropbox a bere je za vlastní. Na tohle téma ostatně žertuje server Gizmodo, který sestavil seznam úspěšných aplikací, které se Apple snaží „zabít“. V tomhle ohledu funguje i očekávaná služba Health, která dokáže absorbovat data z různých chytrých a sportovních náramků a interpretuje je ve vlastní aplikaci.
 
Mezi dalšími novinkami je pak možnost ručně nastavit světlost fotky při focení (posunem ukazatele nahoru/dolů) případně přehled aktivních aplikací a toho, kolik energie spotřebují. iOS dokonce nabídne i widgety, což není jediná spojitost s Androidem, která v našem textu zazněla. Internetovými diskuzemi tak rezonují názory, že iOS 8 je tam, kde byl Android dva roky zpátky. Uživatelé iOS zase oponují, že jejich systém bude lepší a rychlejší, o čemž si Android může nechat jenom zdát...
 
Sympaticky vypadá i sdílení iTunes účtu v rámci jedné rodiny a to až mezi šesti jejími členy. Rodiče navíc budou moci sledovat polohu svých dětí, resp. jejich iOS zařízení, případně se nemusí bát, že by museli platit šílené poplatky za transakce, které provedlo nezodpovědné dítko – všechny dětské nákupy projdou nejdřív schválením od rodiče. iOS 8 by měl být ke stažení již letos na podzim.

Čtěte také

Applikace jsou zpátky! V prvním díle se věnujeme olympiádě

Applikace jsou zpátky! V prvním díle se věnujeme olympiádě

Různé Včera

První díl nové řady Applikací připadnul na začátek února. Téma je tedy jasné: olympiáda. Otestovali jsme dvě olympijské aplikace. Obě...

Stačí poslat esemeskou jedno písmeno a iPhone se restartuje

Stačí poslat esemeskou jedno písmeno a iPhone se restartuje

Různé Včera

Sotva Apple opravil chybu chaiOS, kdy se iPhone zaseknul po obdržení odkazu na jeden konkrétní web, a už je tu další. Tentokrát dělá...

Chci posílat výběr
nejlepších článků na e-mail